Sherlock Holmes Seti (4 Kitap)

Yeni Sherlock Holmes Seti (4 Kitap)

1-KORKU VADİSİ-SHERLOCK HOLMES

2-SHERLOCK HOLMES-KIZIL SORUŞTURMA

3-BASKERVİLLE'LERİN KÖPEĞİ-SHERLOCK HOLMES

4-SHERLOCK HOLMES - DÖRTLÜ İTTİFAK

 Arthur Ignatius Conan Doyle, İskoçya doğumlu bir yazardır. Suç hikâyelerinde bir çığır açmış olduğu söylenen karakter Dedektif Sherlock Holmes fikir babasıdır. Tıp eğitimi almıştır; fakat fazla hastası olmadığından, hasta beklerken kısa hikâyeler yazmaya başlamıştır. İlk hikâyesi de Chambers’s Edinburgh Journal adlı dergide yayımlanmıştır.
Sherlock Holmes karakteri Doyle’u bizlere tanıtan en önemli karakterdir. Karakter için ilk olarak Sherringford (ya da Sheridan) Hope idi. Fakat isim daha sonra müzisyen Alfred Sherlock ile ünlü hukukçu Oliver Wendell Holmes’un soyadlarından oluşturularak, yeryüzünün en ünlü dedektifini yarattı: Sherlock Holmes.
Sherlock Holmes ilk olarak, Doyle’un ilk öyküsü olan Kızıl Soruşturma’da (A Study in Scarlet) görünür. Kızıl Soruşturma, 1887’de Beeton’s Christmas Annual’da yayımlanır. 1891’de ise Holmes’u, The Strand adlı dergide seri olarak yayımlamaya başlar ve yeni hikâyelerle devam eder.


SHERLOCK HOLMES DÖRTLÜ İTTİFAK
 

“Yukarı Norwood trajedisi göz önüne alındığında, olay ilk sanıldığından daha karmaşık ve gizemli görünüyor. Olayla ilgili taze gelişmeler Bay Thaddeus Sholto’nun olayla uzaktan yakından alakası olmadığını gösteriyor. Dün akşam, Bay Sholto hizmetçi Bayan Bernstone ile birlikte serbest bırakıldı. Fakat, polisin gerçek suçlulara dair elinde ipucu bulunduğuna inanılıyor. Vaka hâlâ Scotland Yard memuru Althelney Jones’un kıvrak zekâsı ve bitmek bilmeyen enerjisi ile yürütülüyor. Vakayla alakalı olarak başka tutuklamalar her an gerçekleşebilir.”

 

SHERLOCK HOLMES BASKERVİLLELERİN KÖPEĞİ

“Görüş alanımda, Baskerville Hall’un iki kulesi ve uzaklardaki Grimpen köyünü işaret eden bulanık bir duman vardı. İkisinin arasında, tepenin arkasında, Stapletonlar’ın evi duruyordu. Gün batımının ışığında her şey huzur dolu, hoş ve tatlıydı… Fakat ruhumda doğanın verdiği huzurdan çok her geçen an yaklaşan görüşmemin korkusu ve belirsizliği dolaşıyordu. Sinirlerim gerilmişti ama sabrettim ve kulübenin karanlık bir köşesinde oturup metanetle adamımızın gelmesini bekledim.
En sonunda bir ses duydum. Uzaklarda bir yerde, bir çizmenin taşın üzerinde gezerken çıkardığı ses geldi kulağıma…
Sesler birbirini takip ediyor ve gittikçe yaklaşıyordu. Evin en karanlık köşesine doğru sindim ve cebimdeki tabancayı ateş etmeye hazır hâle getirdim. O yabancının kim olduğunu görmeden ortaya çıkmamaya kararlıydım. Fakat uzun bir süre sessizlik oluştu, belli ki adam durmuştu. Ardından, ayak sesleri tekrar yükseldi ve kulübenin yarığından içeriye doğru bir gölge düştü.
‘Güzel bir gece, sevgili Watson,” dedi tanıdık bir ses. “Eminim, dışarıda daha rahat edersin.’”

 

SHERLOCK HOLMES KIZIL SORUŞTURMA
 
“‘Basit mi?’ diye haykırdım şaşkınlıkla.
‘Şey, sanırım, başka bir şekilde tanımlayamazdım,’ dedi Sherlock Holmes şaşkınlığım karşısında gülerek. ‘Yapısındaki basitlik hiçbir yardım almadan çok sıradan birkaç tümdengelim yöntemiyle, üç gün içinde vakadaki suçluyu yakalayabilmemden kaynaklanıyor.’
‘İşte bu doğru,’ diye cevap verdim.
‘Sıradan olmayan bir şeyin bir engelden çok rehber olacağını zaten size söylemiştim. Bu tür problemleri çözerken, en önemlisi en gerisindeki nedene bakabilmektir. Bu çok yararlı ve oldukça kolay bir beceri olmasına rağmen, insanlar bunun için pek fazla çabalamıyor. Günlük hayatta karşılaştığımız olaylarda ileriye yönelik mantık yürütmek daha yararlı olduğundan, tümdengelim yöntemi pek düşünülmez. Bu yüzden, elli kişi sentezleme yoluyla mantık yürütüyorsa, analitik yöntemle mantık yürütenin sayısı bir kişiyi aşmaz.’
‘İtiraf etmeliyim ki,’ diye cevap verdim arkadaşıma, ‘Söylediklerinizi pek anlayamadım.’”

 

SHERLOCK HOLMES KORKU VADİSİ
 
“Ve şimdi sevgili okurlarım, sizi bir süreliğine Sussex’te bulunan Birlstone Köşkü’nden ve maceralı yolculuğumuzun John Douglas adıyla bilinen adamın tuhaf hikâyesiyle son bulmasından yirmi yıl kadar öncesine binlerce kilometrelik uzaklıkta -batıda bir yere doğru- götüreceğim. Şimdi, size öylesine sıra dışı, öylesine korkunç bir hikâye anlatacağım ki bunu size anlattığıma ve bu olayların gerçekte yaşanıp yaşanmadığına bile inanamayabilirsiniz.
Bir hikâye bitmeden başka bir hikâyeyi anlatmaya giriştiğimi düşünmeyin. Çünkü okudukça aslında öyle olmadığını göreceksiniz… Ve bu uzak geçmişteki olayları detaylı bir biçimde anlatıp tüm gizemi ortadan kaldırdıktan sonra, sizinle bir kez daha birçok harikulade maceranın son bulduğu yer olan Baker Caddesi’ndeki evimizde tekrar buluşacağız.”
 
 
Sherlock Holmes’un Maceraları, yeni maceralara kapı açıyor. ?

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

  • 81,50TL
  • 47%


  • 43,00TL
  • Vergiler Hariç: 43,00TL
ISBN: 9786057835352
Kağıt: 2. Kalite
Baskı Sayısı: 1
Baskı Yılı: 2020
Sayfa Sayısı: 966
Ürün Durumu: Sıfır
Ebat: 19.5 x 13 x 0
Teslimat: 2-3 İş Günü
Cilt: Karton Kapak

Diğer Satıcılar

Etiketler: Sherlock Holmes Seti (4 Kitap), Sir Arthur Conan Doyle sherlock, holmes, seti, kitap)